pl
Strefa klienta

Jakie są skutki z braku aktywności fizycznej oraz długotrwałego trybu siedzącego?

Patryk Hrycak- Personal Trainer
24.04.2021
Inne

Brak ruchu 💪 🏋️‍♂️ niesie za sobą wiele konsekwencji. Niektóre z nich będą widoczne gołym okiem np. zmiana sylwetki na gorszą, zaś inne dopiero po jakimś czasie np. pogorszenie stanu zdrowia. Długotrwały brak aktywności fizycznej sprawia, że narządy organizmu nie pracują prawidłowo, a niektóre z nich w ogóle nie są aktywowane do pracy. Zmniejszenie do minimum pracy niektórych z narządów powoduje ich upośledzenie, czego wynikiem jest pogorszenie stanu zdrowia. 

Najczęściej u osób, które nie stosują odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej można zauważyć,😔 że posiadają nadmierną ilość tkanki tłuszczowej, odbiegające od norm wskaźniki morfologiczne (np.: wysoki poziom cholesterolu w organizmie), gorszą pracę serca (np.: zbyt wysokie ciśnienie), nieprawidłową pracę niektórych z hormonów (np.: insluinę, trzustkę itd), mniejszy poziom koncentracji, ❌ brak motywacji życia. Można byłoby wymieniać jeszcze więcej czynników negatywnych 😲, które są spowodowane brakiem odpowiedniej ilości aktywności, ale na tym dziś zakończę.


Sądzę, że brak aktywności fizycznej jest na skutek długotrwałego trybu siedzącego w pracy, który także będzie wpływał na wyżej wymienione problemy. ⛔️😲 Długotrwały tryb siedzący powoduje przykurcze mięśni, osłabienie mięśni, zmniejszenie mobilności w danych stawach oraz różnego rodzaju dysproporcje mięśniowe.

Warto wytłumaczyć co to jest:

👉 Przykurcz mięśnia - to mięsień charakteryzujący się znacznym ograniczeniem jego długość (jest ona skrócona), a także jest pod stałym napięciem. Długotrwała praca w trybie siedzącym prowadzi do przykurczów takich mięśni jak: piersiowy większy, piersiowy mniejszy, przedni akton naramienny, biodrowo - lędźwiowy, czworogłowy uda, 

👉 Osłabienie mięśnia - jest to mięsień charakteryzujący się brakiem siły potrzebnej do jego napięcia i wykonania danego ruchu/funkcji. Długotrwała praca w trybie siedzącym prowadzi do osłabienia takich mięśni jak: czworoboczny, równoległoboczny, prosty brzucha, skośne zew. i wew. brzucha, mięsień pośladkowy (wielki, średni, mały).

👉 Zmniejszenie mobilności w danym stawie – jest  to ograniczona ruchomość danego stawu wynikająca z przykurczu mięśni, torebki stawowej bądź innych struktur narządów ruchu.

👉 Dysproporcje mięśniowe- to inaczej brak proporcji i równowagi między jednymi a drugimi mięśniami. 


Wyżej wymienione czynniki mogą po jakimś czasie spowodować bóle w danym rejonie ciała, a także powstawanie dodatkowych schorzeń. To właśnie zastosowanie odpowiedniego poziomu aktywności spowoduje zaangażowanie wszystkich narządów oraz tkanek znajdujących się w ciele człowieka co wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu ❗️ ❗️ ❗️

 

 

 Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/

 Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/

 Web- https://www.patrykhrycak.com/

😉😌😲😔🧐😁🏋️‍♂️💪❓❗️

Bezpłatne i przydatne porady
dotyczące treningu jak i zdrowego odżywiania bezpośrednio na Twój adres e-mail
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności