pl
Strefa klienta

Rwa kulszowa

Patryk Hrycak- Personal Trainer
01.06.2021
Fizjoterapia
W Fizjoterapii istnieje wiele mitów które bardzo często w gabinetach fizjoterapeutycznych powielają pacjenci. Dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego a w szczególności popularna „Rwa kulszowa” która rzadko kiedy jest tak naprawdę rwą to jeden z najczęstszych problemów które spotykają Fizjoterapeuci i Ortopedzi. 😉 Dlatego w dzisiejszym wpisie będę chciał usystematyzować wiedzę na dany temat.

 

Rwa kulszowa – ból z nią związany najczęściej zaczyna się w kręgosłupie, lecz odczuwany jest bardzo często w pośladku, tylnej grupie mięśni uda, łydce a nawet w stopie, związane jest to z przebiegiem anatomicznym nerwu kulszowego i ujściu korzeni nerwowych na poziomie L4-S3.

 

Przyczyny

Znalezienie przyczyny każdej dolegliwości to największy sukces każdego terapeuty, lecz też największe wyzwanie. 🧐 W przypadku rwy kulszowej krążek międzykręgowy (dysk) może uciskać na korzenie nerwowe w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. a przyczyną takiego zjawiska może być:

  • Przepuklina/ wypuklina dysku – dyskopatia
  • Kręgozmyk (przesunięcie jednego kręgu względem drugiego)
  • Zwyrodnienie dysku 
  • Kobiety w ciąży i inne przypadki dużego obciążenia kręgosłupa w dłuższym odstępie czasu
  • Postawa ciała np. nadmierne wygięcie w odcinku lędźwiowym – hipelordoza
  • Nadmierna masa ciała
  • Stany zapalne

 

Jak są najczęstsze objawy rwy kulszowej?

Ból odcinka lędźwiowego opisywany jako ostry, przeszywający, rwący, piekący, z towarzyszącym mrowieniem lub promieniowaniem do pośladka lub całej kończyny dolnej. 😉 W zależności od miejsca ucisku, stanu dysku, ilości incydentów ostrych dolegliwości bólowych i innych czynników oprócz bólu może dochodzić do drętwienia i mrowienia kończyn dolnych, zaburzenia czucia, osłabienia siły mięśniowej, objaw opadającej stopy czy zaburzenia chodu. Dlatego bardzo ważne jest, aby jak najszybciej udać się do fizjoterapeuty w celu dokładnej diagnostyki 🧐 a ten w zależności od stanu ułoży odpowiedni plan działania i jeśli będzie taka konieczność niezwłocznie skieruje do ortopedy.

 

Diagnostyka

Fizjoterapeuta ma wiele narzędzi, które są w stanie pomóc pacjentowi z rwą kulszową. Wizyta ma na celu przeprowadzenia dokładnego wywiadu, w którym chcemy dowiedzieć się jak doszło do „ataku” rwy, czy wcześniej towarzyszyły bóle pleców, jeśli tak to o jakim charakterze. Zebranie dokładnego opisu bólu oraz charakterystyki objawów a także pytanie o przyjmowane leki oraz choroby towarzyszące. 🧐 Badania obrazowe takie jak RTG, Rezonans magnetyczny czy USG mogą być potrzebne w procesie diagnostyki i leczenia rwy kulszowej 😲 By ocenić rwę kulszową również wykonuje się testy diagnostyczne takie jak test SLUMP, test Laseqa, test palce podłoga, badanie ruchomość kręgosłupa, ocenę postawy, testowanie odruchów neurologicznych oraz siły mięśniowej. 😉 

 

Leczenie

Najczęściej podczas ostrych dolegliwości bólowych, które uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie pierwsze co przychodzi do głowy to odpoczynek i leżenie. Znalezienie odpowiedniej pozycji ułożeniowej to bardzo ważny element terapii bólu pleców nie tylko w przypadku rwy kulszowej. 🧐 Należy starać się znaleźć pozycję, w której ból jest najmniejszy i objawy nie nasilają się. Następnym ważnym elementem jest wprowadzany stopniowo ruch. Ćwiczenia oparte na chodzeniu, wykonywanie ruchów kręgosłupa w bezbolesnym kierunku, ćwiczenia oddechowe czy mobilizacje mięśni to rozwiązania, które pomogą nam szybciej uporać się z bólem. 😲 Trwanie w bólu podczas rwy kulszowej to zdecydowanie nie najlepszy pomysł, dlatego odpowiednio dobrana farmakologia to równie ważny etap leczenia jednak w tym pomoże tylko nam np. ortopeda. Z kolei fizjoterapeuta może w zależności od stanu pacjenta stosować terapię takie jak: terapie powięziowe, praca na tkankach miękkich, masaż poprzeczny, mobilizacje, manipulacje stawowe, igłoterapia, prądy TENS i wiele innych.

 

Podsumowanie

Szybka reakcja w przypadku rwy kulszowej to klucz do skrócenia czasu trwania i znalezienia odpowiedniej metody leczenia dolegliwości bólowych. 🧐

Dbajmy o siebie, jedzmy zdrowo, ruszajmy się jak najwięcej, a jeśli przytrafi nam się atak rwy kulszowej, nie panikujmy tylko udajmy się do Fizjoterapeuty, który przygotuje jak najlepszy plan działania na najbliższe tygodnie.

 

 Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/

 Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/

 Web- https://www.patrykhrycak.com/

😉😌😲😔🧐😁🏋️‍♂️💪❓❗️

Bezpłatne i przydatne porady
dotyczące treningu jak i zdrowego odżywiania bezpośrednio na Twój adres e-mail
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności