pl
Strefa klienta

Dlaczego nie uzyskujesz ciągłych efektów?

Patryk Hrycak- Personal Trainer
30.01.2021
Inne

W dzisiejszym wpisie chcę omówić najczęstsze przyczyny, dlaczego nie uzyskuje się efektów. 👍

 

Moim zdaniem najczęstszą przyczyną nie uzyskiwania efektów jest brak zastosowania odpowiedniego planu działania. 😌 Mam tutaj namyśli rozplanowanie planu treningowego na dany okres, którego wykonywanie go umożliwi uzyskanie efektów. Większość osób trenujących na siłowni przychodzi z myślą, że porobią kilka ćwiczeń i efekty same przyjdą. Niestety, to tak nie działa. By osiągnąć zaplanowane cele trzeba najpierw rozpisać plan treningowy, który umożliwi ich zrealizowanie. Następnie wykonywać go oraz na bieżąco monitorować i wprowadzać korekty.


Kolejną przyczyną braku uzyskania efektów (nie ważne czy to siłowych, czy też sylwetkowych) jest brak zastosowania odpowiedniej systematyczności, a także częstotliwości treningowej. Warto wspomnieć, że wykonywanie danego treningu ma za zadanie zaburzyć poziom homeostazy w naszym organizmie tak, aby następnie organizm zwiększył swoje zdolności wysiłkowe. Po zwiększeniu zdolności wysiłkowych dana osoba musi dostarczyć następny bodziec (wykonać następny trening), by podtrzymać je bądź nawet zwiększyć je. Jako wskazówkę mogę dodać, że zastosowanie następnego bodźca powinno przypadać w okresie, gdy dany organizm uzyska superkompensacje (poziom zwiększonej wydolności). Jeśli nie będzie zastosowana, odpowiednia systematyczność oraz częstotliwość treningowa, zdolności te 😲 znikną, a dana osoba znowu znajdzie się w punkcie zero. 


Następną przyczyną jest brak zastosowania odpowiedniej intensywności treningowej pod realizację danego celu. Na przykład: dana osoba chce zwiększyć poziom swojej siły mięśniowej, lecz podczas swoich treningów stosuje intensywność na poziomie 50-60%.😉😉 Sądzę, że jeśli zastosowałbym większy poziom intensywności to uzyskałaby większe oraz szybsze efekty zwiększenia siły mięśniowej.   


Kolejną przyczyną jest wykonywanie tylko ćwiczeń, które się ,,lubi”. Nie mówię, że jest to złe, lecz zbyt częste wykonywanie tych samych ćwiczeń nie spowoduje uzyskania efektów, ponieważ dany organizm przyzwyczaił się do dostarczenia tego samego bodźca. Jak już wiemy, by dana osoba cały czas miała efekty treningowe, to co jakiś czas trzeba dostarczyć nowszy (także cięższy/ trudniejszy) bodziec. 🧐 Sądzę, że czasami warto wyjść ze strefy komfortu i wykonać inne ćwiczenia, które mniej będą przypadały do gustu, ponieważ mogą one poprawić u danej osoby słabe punkty, które następnie umożliwią wykonania następnego kroku do osiągnięcia efektów. 


 

Wyżej opisałem najczęstsze przyczyny z punktu treningowego, w kolejnym kroku opiszę jakie mogą być z punktu żywieniowego.

 

👉 Pierwszą przyczyną z punktu żywieniowego jest po prostu brak zastosowania odpowiedniej podaży kalorii w diecie do realizowanego bloku bądź celu treningowego. Sądzę, że prawidłowe żywienie będzie mocno wpływać na efekty treningowe, a w niektórych przypadkach nawet odgrywać kluczową rolę. 😲 Dobrym przykładem jest realizowanie celu redukcyjnego, gdzie realizacja jego jest na skutek zastosowania odpowiedniej ilości deficytu kalorycznego. Niestety, realizując ten cel duża grupa ludzi nawet nie stara się, by wyliczyć bądź dowiedzieć się ile powinna spożywać kalorii w diecie, by osiągnąć ten efekt. Większość z osób chce iść na łatwiznę i spożywa na ,, oko” daną ilość kalorii. Niestety, w ten sposób dana osoba nigdy nie będzie do końca świadoma czy aby na pewno stosuje odpowiednią liczbę kalorii w diecie, by uzyskać efekt redukcji.  


👉 Kolejną przyczyną jest częste spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Sądzę, że zbyt długotrwałe przyjmowanie produktów o wysokim indeksie może powodować ❌ wiele problemów w pracy gospodarki hormonalnej. Warto wspomnieć, że produkty o wysokim indeksie glikemicznym zwiększają apetyt, a także są wysokokaloryczne na skutek czego w łatwy sposób można uzyskać nadwyżkę kaloryczną w diecie, która nie zawsze będzie wskazana przy realizowaniu niektórych z celi. 


👉 Następną rzeczą są niekontrolowane wyjścia w weekendy (np.: wyjścia do znajomych bądź na imprezy), gdzie spożywany jest alkohol oraz nadmierna ilość kalorii. Oba te czynniki w ciągu dnia będzie negatywnie wpływać na podtrzymanie prawidłowego żywienia podczas danego okresu. Dodatkowo warto wspomnieć, że nadmierne ilości alkoholu mogą także zmniejszyć procesy syntezy białek.

 

 Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/

 Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/

 Web- https://www.patrykhrycak.com/

😉😌😲😔🧐😁🏋️‍♂️💪❓❗️

Bezpłatne i przydatne porady
dotyczące treningu jak i zdrowego odżywiania bezpośrednio na Twój adres e-mail
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności