pl
Strefa klienta

Co to jest łańcuch kinematyczny?

Patryk Hrycak- Personal Trainer
03.10.2020
Trening

Łańcuch kinematyczny jest to spójny zespół członów połączonych w układ stanowiący fragment aparatu ruchu (np. połączonych w pary kinematyczne). Prościej mówiąc, łańcuch kinematyczny interpretujemy jako kilka części naszego ciała zdolnych do ruchu i zaangażowanych w konkretnych zadaniach ruchowych 🏋️‍♂️ (np. ćwiczeniu).

 

👉 Człon jest to sztywny element naszego ciała (np. w postaci kości), zaś para kinematyczna to ruchome połączenie ze sobą dwóch lub więcej członów.

 

Wyróżniamy dwa rodzaje łańcuchów kinematycznych:

  • otwarte - końcowe ogniwo jest swobodne i łączy się tylko z jednym sąsiadującym ogniwem.  Przykładem ćwiczeń w łańcuchu otwartym są: wyprosty podudzi na maszynie siedząc, uginanie nóg na maszynie leżąc (czyli takie ćwiczenia, które są w większej mierze izolowane - podczas wykonywania ćwiczenia angażuje się jeden staw)
  • zamknięte - końcowe ogniwo jest stabilne, a ruch jednego ogniwa powoduje ruch innych ogniw, a każdy człon łańcucha jest połączony minimalnie z następnymi dwoma innymi członami. Przykładem ćwiczeń w łańcuchu zamkniętym jest: pompka (są to takie ćwiczenia, które podczas ruchu angażują wiele stawów oraz wiele grup mięśniowych - te ćwiczenia są trudniejsze w wykonaniu niż ćwiczenia izolowane).

 

Znaczenie zamkniętego łańcucha kinematycznego podczas wykonywania ćwiczeń siłowych:

Dzięki 🧐 zamkniętemu łańcuchowi kinematycznemu, podczas wykonywania ćwiczeń siłowych możliwe jest o wiele łatwiejsze ustabilizowanie sylwetki. Dzieję się to dzięki ✅ odpowiedniej aktywizacji wszystkich grup mięśniowych ciała. Ćwiczenia te pozwalają również na poprawę propriocepcji (zmysł pozwalający na precyzyjne określenie położenia poszczególnych części ciała w przestrzeni). Podczas wykonywania ćwiczeń wielostawowych, trenujący może łatwiej odnaleźć swoje najsłabsze ogniwo, ponieważ obciążenie układu ruchu jest bardzo duże. Zamknięty łańcuch kinematyczny jest na tyle silny na ile silne jest jego najsłabsze ogniwo. Po wykryciu słabych ogniw należy je wzmocnić, by uzyskać poprawę efektów treningowych. By 💪 wyeliminować je trzeba zastosować odpowiednie ćwiczenia akcesoryjne. Jeśli się tego nie zrobi można doprowadzić do różnego rodzaju przeciążeń ciała a nawet kontuzji.

 

 Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/

 Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/

 Web- https://www.patrykhrycak.com/

😉😌😲😔🧐😁🏋️‍♂️💪❓❗️

Bezpłatne i przydatne porady
dotyczące treningu jak i zdrowego odżywiania bezpośrednio na Twój adres e-mail
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności