pl
Strefa klienta

Co to jest stabilizacja centralna i globalna?

Patryk Hrycak- Personal Trainer
20.02.2021
Trening

Stabilizacja centralna (core stability) to inaczej 🧐 wydolność mięśni głębokich znajdujących się wokół naszego tułowia. Jest to rodzaj jakby gorsetu mięśniowego otaczającego tułów z każdej strony. Zadaniem tych mięśni jest kontrola statyki i dynamiki centrum ciała. Mięśnie wchodzące w skład centrum tworzą cylinder, który 👍 składa się z dolnej i górnej części.

 

Mięśnie wchodzące w skład stabilizacji centralnej:

  • Mięsień poprzeczny brzucha - jest to mięsień znajdujący się dookoła talii, przebiega on poprzecznie od kręgosłupa do kresy białej po obu stronach ciała, można go nazwać ,,pasem” wokół talii.
  • Przepona - jest to mięsień, który oddziela jamę brzuszną od jamy klatki piersiowej. Dzięki temu jest mięśniem oddechowym.
  • Mięsień wielodzielny - jest to mięsień, który znajduje się w rejonie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Charakteryzuje się tym, że jest silny, a jego funkcją jest prostowanie i prawidłowe ustabilizowanie kręgosłupa w tym odcinku.
  • Mięsień skośny wewnętrzny brzucha - jest to mięsień znajdujący się po bokach talii i leży na mięśniu poprzecznym. Ten mięsień jednostronnie obraca i zgina tułów w tę samą stronę. Jest mięśniem wydechowym.
  • Mięśnie dna miednicy - wyściełają miednicę od dołu i utrzymują prawidłowe ułożenie narządów znajdujących się w niej.

 

👉 Jaką rolę odgrywa prawidłowa praca stabilizacji centralnej w treningu siłowym ❗️ ❓

U osoby zdrowej mięśnie wchodzące w skład stabilizacji centralnej 😲 zawsze uruchamiają się na ułamek sekundy przed wykonaniem dowolnego ruchu, dzięki temu region okolic dolnej części tułowia funkcjonuje prawidłowo. 😌 U osób mających schorzenia związane z dolną częścią kręgosłupa, stabilizacja centralna nie działa prawidłowo. U takich osób mięśnie odpowiedzialne za stabilizację centralną nie uruchamiają się jako pierwsze. Najpierw napinają się u nich mięśnie powierzchowne odpowiadające za wykonanie danego ruchu, a po nich uruchamiają się mięśnie głębokie. ❌ Taka kolejność uruchamiania się grup mięśniowych jest problemem i źródłem różnego rodzaju przeciążeń, kontuzji i innych kłopotów.

 

Po omówieniu stabilizatorów centralny pora powiedzieć nieco o stabilizatorach globalnych. Jest to grupa partii mięśniowych, która znajduje się w obrębie tułowia, lecz nie będzie oddziaływać bezpośrednio na stabilność danego fragmentu kręgosłupa 👊. Do tych grup mięśniowych będzie należeć mięsień prosty brzucha, mięsień skośny zewnętrzny, czworoboczny lędźwi oraz prostowniki grzbietu.

 

 

 Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/

 Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/

 Web- https://www.patrykhrycak.com/

😉😌😲😔🧐😁🏋️‍♂️💪❓❗️

Bezpłatne i przydatne porady
dotyczące treningu jak i zdrowego odżywiania bezpośrednio na Twój adres e-mail
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności