pl
Strefa klienta

Jakie wyróżniamy podstawowe systemy treningowe...

Patryk Hrycak- Personal Trainer
09.01.2021
Trening

Podczas planowania i programowania treningowego powinno ustalić się dokładny system treningowy, który będzie zastosowany w danym okresie. System ten powinien mówić nam o tym jakie partie mięśniowe będą pobudzane do pracy w poszczególnych jednostkach treningowych.  

⏬⏬⏬⏬⏬⏬

Poniżej przedstawiono podstawowe systemy treningowe:

 👉 FBW (Full body workout) - jest to system planu treningowego, w którym zaangażowane będzie całe ciało podczas jednej sesji treningowej. Podczas tego typu treningu używa się najczęściej ćwiczeń wielostawowych, które nie zawsze mają łatwą strukturę ruchu. FBW powinno się wykonywać od 3 do 5 razy w tygodniu (najczęściej wykonywany jest 4 razy w tygodniu). Ilość treningów w ciągu tygodnia będzie zależna od wytrenowania osoby ćwiczącej.

 👉 Upperbody / Lowerbody - jest to system planu treningowego, w którym podczas jednej sesji treningowej wykonujemy ćwiczenia na dolne partie mięśniowe, a na drugiej sesji treningowej wykonujemy ćwiczenia na górną część ciała. Trenując według tego planu, osoba ćwicząca powinna uwzględnić minimalnie 4 jednostki treningowe w ciągu tygodnia. Jedyną wadą jest to, że nie jest to łatwy do zaprogramowania plan treningowy, ponieważ może się zdarzyć ustalenie za małej bądź za dużej objętości treningowej na daną część ciała.

 👉 Split bodybuilding - jest to system planu treningowego, w którym podczas jednej sesji treningowej wykonuje się ćwiczenie maksymalnie na jedną, dwie, może trzy grupy mięśniowe, a podczas następnej sesji wykonuje się ćwiczenia na inne grupy mięśniowe. Dzięki temu systemowi treningowemu wykonuje się wiele ćwiczeń na daną partię mięśniową podczas jednej sesji treningowej, dzięki temu jest wykonana wysoka objętość treningowa na daną partię mięśniową. Split kulturystyczny powinny stosować w treningu osoby, które mogą wykonywać od 4 do 8 jednostek treningowych w ciągu tygodnia. Ilość treningów w ciągu tygodnia będzie zależna od wytrenowania osoby ćwiczącej. Wadą tego treningu może być to, że jeśli nie wykona się danego treningu, to nie zdoła się dać bodźca danej grupie mięśniowej, co w następstwie będzie się skutkowało brakiem efektów treningowych.

 👉Push / pull - jest to system treningowy, w którym podczas jednej sesji wykonuje się ćwiczenia o charakterystyce przyciągania do siebie, a na drugiej sesji wykonuje się ćwiczenia o charakterystyce pchania. Ten system treningowy powinien być stosowany minimalnie 4 razy w tygodniu.

 


Wybór systemu treningowego będzie zależny 🧐 od używanej periodyzacji treningowej, stanu wytrenowania oraz od możliwości czasowych osoby ćwiczącej. Zalecałbym osobom, które nie mają czasu na wykonywanie dużej częstotliwości treningowej w ciągu tygodnia, by podczas jednej sesji treningowej angażowały jak najwięcej grup mięśniowych (np. w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby użycie systemu FBW). ✔️ Osobom, które mogą wykonywać dużą ilość treningów w tygodniu proponowałbym wykorzystać bardziej złożone systemy treningowe.


 

Czy zmiana systemu treningowego może spowodować na nowo efekty treningowe ❗️ ❓

Tak, zmiana systemu treningowego może spowodować uzyskanie na nowo efektów. Sądzę tak, ponieważ dla organizmu będzie to nowy bodziec. Dodatkowo, można uzyskać wiele innych korzyści tylko ze zmiany systemu treningowego. 🙂 💪 Mam tutaj na myśli np.: uzyskanie większego bodźcowania poszczególnych partii mięśniowych podczas jednostki treningowej.

 

 

 Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/

 Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/

 Web- https://www.patrykhrycak.com/

😉😌😲😔🧐😁🏋️‍♂️💪❓❗️

Bezpłatne i przydatne porady
dotyczące treningu jak i zdrowego odżywiania bezpośrednio na Twój adres e-mail
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności