pl
Strefa klienta

Rozgrzewka- po co ją wykonywać i jak powinna wyglądać ❓

Patryk Hrycak- Personal Trainer
28.03.2020
Trening

Rozgrzewka - jest to nieodłączny element optymalnej pracy podczas części głównej oraz pobocznej treningu. Dzięki prawidłowej rozgrzewce ćwiczący jest w stanie zwiększyć temperaturę ciała, przygotować organizm do cięższej pracy, przestawić organizm do korzystania z odpowiednich szlaków energetycznych, przygotować odpowiednio układ mięśniowy oraz ścięgna do dźwigania dużych obciążeń, zwiększyć pobudliwość jednostek motorycznych, zapobiegać powstawaniu kontuzji.

 Rozgrzewkę dzielimy na 5 części:

  1. Uzyskanie zdolności aerobowej / anaerobowej (czyli podwyższenie temperatury ciała).

  2. Samodzielne rozluźnienie powięzi oraz tkanek (czyli rozbicie przykurczonych tkanek i rozluźnienie powięzi).

  3. Artykulacje stawów i rozciąganie dynamiczne (czyli wykonujemy ćwiczenia pozwalająca na zwiększenie mobilności oraz zakresu ruchomości w danym rejonie np. w danym stawie).

  4. Aktywację układu mięśniowego (czyli aktywowaniu odpowiednich grup mięśniowych, które są zaniedbane oraz te, które będą brały udział podczas treningu).

  5. Aktywacje układu nerwowego (czyli pobudzenie jak największej ilości jednostek motorycznych dzięki czemu skurcz mięśnia będzie efektywniejszy, a czas reakcji szybszy).

U średnio-zaawansowanych oraz zaawansowanych można jeszcze dodać jedną element rozgrzewki 🏋️‍♂️ – rampowanie (jest to przygotowywanie się do wykonania głównych serii w ćwiczeniu poprzez wykonywanie serii rozgrzewkowych mających na celu progresywne zwiększanie intensywności wysiłku. Dzięki temu o wiele łatwiej i bezpieczniej można przejść do wykonania serii głównych, mających bardzo dużą intensywność).

 

Czas wykonania całej rozgrzewki powinien trwać od 10 do 15 minut. Wykonywanie dłuższej, a przede wszystkim intensywniejszej rozgrzewki może wpłynąć na negatywnie na jakość wykonywania ćwiczeń w części głównej treningu.

 

 Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/

 Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/

 Web- https://www.patrykhrycak.com/

😉😌😲😔🧐😁🏋️‍♂️💪❓❗️

Bezpłatne i przydatne porady
dotyczące treningu jak i zdrowego odżywiania bezpośrednio na Twój adres e-mail
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności