pl
Strefa klienta

Hipertrofia co to takiego ❓

Patryk Hrycak- Personal Trainer
25.04.2020
Trening

Hipertrofia

....to inaczej powiększenie tkanki lub narządów na skutek powiększenia poszczególnych komórek. Hipertrofia mięśniowa jest to zdolność mięśnia 💪 do rozrostu. 

 

Hipertrofię dzielimy na dwa rodzaje:

  • Hipertrofia sarkoplazmatyczna / niefunkcjonalna - jest to hipertrofia polegająca na wzroście sarkoplazmy, czyli objętości płynów i niekurczliwych elementów mięśni takich jak glikogen, kolagen, woda, minerały. Podczas niej zwiększa się liczba mitochondriów w komórce. Ten rodzaj hipertrofii następuje szybko, lecz nie jest na tyle trwały co hipertrofia miofibrylarna. Należy dodać, że powyżej wymienione czynniki bezpośrednie nie przyczyniają się do rozwoju siły mięśniowej. 
  • Hipertrofia miofibrylarna / funkcjonalna - jest to hipertrofia, która powoduje wzrost objętości włókien mięśniowych poprzez powiększenie objętości filamentów aktyny i miozyny.  Tego typu hipertrofia następuje wolno, jednak uzyskana w ten sposób tkanka mięśniowa pozostaje na dłuższy czas, dodatkowo pozwala ona na uzyskanie większej siły mięśniowej.

 

Rozrost tkanki mięśniowej jest spowodowany systematycznym poddawaniem ich bodźcom, przy utrzymaniu odpowiedniej diety    uwzględniającej prawidłowy poziom białka oraz właściwej regeneracji. U jednych hipertrofia mięśniowa będzie zachodziła szybciej, u innych wolniej. Jest to zależne od wielu czynników, takich jak: wiek, płeć, staż treningowy, poziom wytrenowania, odpowiednia regulacja pracy hormonów, warunki genetyczne.

 

 Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/

 Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/

 Web- https://www.patrykhrycak.com/

😉😌😲😔🧐😁🏋️‍♂️💪❓❗️

Bezpłatne i przydatne porady
dotyczące treningu jak i zdrowego odżywiania bezpośrednio na Twój adres e-mail
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności