pl
Strefa klienta

Profilaktyka cukrzycy typu 2: jak zmniejszyć ryzyko?

Patryk Hrycak- Personal Trainer
26.12.2021
Zdrowie

Cukrzyca zalicza się do 10 najczęstszych przyczyn śmierci na świecie. To tym bardziej istotne, że wiele czynników jej ryzyka jest zależnych od nas. Jak zmniejszyć ryzyko cukrzycy?

 

Badaj się!

Cukrzyca typu 2 (czyli ta “nabyta”) jest poprzedzona przez łagodniejsze etapy zaburzeń gospodarki cukrowej, takie jak insulinooporność i stan przedcukrzycowy. Im wcześniej zdiagnozuje się problemy z cukrem tym większa szansa na ich okiełznanie i uniknięcie rozwinięcia cukrzycy! 😉Rutynowe badanie glukozy oraz insuliny na czczo raz w roku to duży krok w profilaktyce cukrzycy.

 

Zadbaj o dietę!

Oczywiście, to co jemy wpływa na cukier we krwi.😉 Podstawę diety powinny stanowić warzywa, owoce, chudy nabiał i mięso, ryby, pełnoziarniste zboża, strączki i tłuszcze roślinne. Warto zadbać, aby w każdym posiłku znalazły się warzywa lub owoce (minimum 100-150g), źródło białka i tłuszcze roślinne - dzięki temu zjedzone węglowodany wolniej się wchłoną, cukier we krwi będzie stabilny.

 

Ruszaj się!

Niebagatelną rolę w profilaktyce cukrzycy odgrywa wszelki ruch - od codziennych aktywności, przez ćwiczenia cardio, po trening siłowy [2]. Możesz wybrać taką aktywność jaką lubisz np. spacer, trening na siłowni, rower, taniec, bieganie, sporty zespołowe… 😉Najważniejsze, aby ćwiczyć regularnie (chociaż 2-3 razy w tygodniu) i ruszać się poza treningami.

 

Zdrowy styl życia to podstawa

Oprócz diety i ćwiczeń, profilaktyka cukrzycy typu 2 obejmuje również utrzymanie prawidłowej masy ciała, dbanie o odpowiedni sen 😌(>7 godzin dziennie, w regularnych porach), redukcję stresu oraz unikanie alkoholu i papierosów. Zwrócenie uwagi na wszystkie wymienione elementy może być przepustką do uniknięcia problemów z cukrem we krwi!

 

[1] Araszkiewicz A, Bandurska-Stankiewicz E, Borys S, Budzyński A, Gajewska D. 2021 Guidelines on the management of patients with diabetes. A position of Diabetes Poland. Clinical Diabetology. 2021;10(1):1-113. doi:10.5603/DK.2021.0001.

[2] Bird SR, Hawley JA. Update on the effects of physical activity on insulin sensitivity in humans. BMJ Open Sport Exerc Med. 2017;2(1):e000143. Published 2017 Mar 1. doi:10.1136/bmjsem-2016-000143

 

 Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/

 Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/

 Web- https://www.patrykhrycak.com/

😉😌😲😔🧐😁🏋️‍♂️💪❓❗️

Bezpłatne i przydatne porady
dotyczące treningu jak i zdrowego odżywiania bezpośrednio na Twój adres e-mail
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności