pl
Strefa klienta

Jak skutecznie radzić sobie z alergiami?

Patryk Hrycak- Personal Trainer
03.04.2022
Zdrowie

Alergie dają uciążliwe objawy, obniżające jakość życia. 😉Jak można sobie poradzić z alergiami?

 

Diagnostyka to podstawa

Alergie objawiają się w głównej mierze poprzez zmiany skórne, dolegliwości z przewodu pokarmowego lub drogi oddechowe. Przy nawracających i uciążliwych problemach związanych z tymi obszarami warto poczynić diagnostykę, aby móc precyzyjnie ukierunkować działania. 😉Diagnostyka opiera się przede wszystkim na konsultacji z alergologiem wspartej przez własne obserwacje.

 

Alergie pokarmowe

Alergie pokarmowe wynikają z nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na niektóre składniki pokarmowe. 😲Zwykle objawy alergii pokarmowych są poważne i silnie odczuwalne. Najczęstsze alergie pokarmowe to alergia na białka mleczne (głównie u dzieci), pszenicę, orzechy i ryby.

 

Alergie krzyżowe

Oprócz klasycznych alergii pokarmowych, można też wyróżnić alergie krzyżowe. 😉Jest to sytuacja, w której u osób mających alergie wziewne (np. na pyłki traw, drzew) występuje wywołanie objawów przy spożyciu określonych produktów spożywczych. Wynika to z podobnej budowy chemicznej wybranych składników. Popularne alergie krzyżowe to np. brzoza i owoce pestkowe (jabłko, gruszka, morela), leszczyna i orzechy laskowe, roztocza kurzu i skorupiaki, trawy i pomidor oraz zboża.

 

Alergie - postępowanie

Postępowanie z alergiami wymaga wykluczenia z diety problematycznych alergenów. 😔Z pozoru proste zadanie bywa czasami trudne, ze względu na obecność alergenów nie tylko w “oczywistych źródłach”, ale też w postaci zanieczyszczeń czy dodatków w innych produktach. Osoby borykające się z alergiami powinny zwracać szczególną uwagę na etykiety produktów i menu w lokalach gastronomicznych, na których wskazane są alergeny.

 

[1] Popescu, Florin-Dan. “Cross-reactivity between aeroallergens and food allergens.” World journal of methodology vol. 5,2 31-50. 26 Jun. 2015, doi:10.5662/wjm.v5.i2.31

 

 Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/

 Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/

 Web- https://www.patrykhrycak.com/

😉😌😲😔🧐😁🏋️‍♂️💪❓❗️

Bezpłatne i przydatne porady
dotyczące treningu jak i zdrowego odżywiania bezpośrednio na Twój adres e-mail
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności