pl
Strefa klienta

Czy warto stosować kreatynę w sportach walki?

Patryk Hrycak- Personal Trainer
13.02.2021
Dieta

Na początku warto przypomnieć co to jest kreatyna...✔️

Kreatyna jest to naturalna substancja występująca w naszym organizmie. Wytwarzana jest w nerkach i wątrobie, a magazynowana jest w 95% w mięśniach szkieletowych 💪, zaś około 4-5% występuje w mózgu. Suplementacja kreatyną pozwala na zwiększenie jej poziomu w mięśniach, dzięki czemu jest szybciej odbudowywane ATP podczas wykonywania ćwiczeń o wysokiej intensywności. Zastosowanie kreatyny w sportach walki spowoduje wzrost siły wybuchowej w przypadkach krótkich serii. 

 

 👉 Jakie mogą być inne korzyści ze spożywania kreatyny u osób trenujących sporty walki?

Niektóre z badań dowodzą przydatności spożywania kreatyny podczas terapii TBI, urazów mózgu oraz rdzenia kręgowego. Zwiększony poziom kreatyny w mózgu może przyspieszyć procesy regeneracyjne w pourazowych uszkodzeniach mózgu. 🧐 Dlatego sądzę, że warto, by osoby trenujące sporty walki spożywały kreatynę, ponieważ u nich bardzo często dochodzi do uszkodzeń w obrębie czaszki i mózgu. 

 

 👉 Jaką kreatynę najlepiej wybrać? 

Moim zdaniem 🙂🙂 najlepszym wyborem będzie monohydrat, ponieważ ten rodzaj kreatyny został najwięcej razy przebadany. Badania ukazują, że monohydrat jest najskuteczniejszą formą kreatyny i cechuje się wysoką przyswajalnością.

 

👉 Jakie stosować dawki kreatyną?

Badania ukazują, że najlepiej spożywać od 3-5 g kreatyny w ciągu dnia. Stosując większe dawki nie osiągnie się dzięki temu lepszych efektów. Można zastosować większą podaż kreatyny tylko stosując fazę nasycenia podczas danego okresu. Dodatkowo, najlepiej spożywać kreatynę w trakcie bądź od razu po posiłku.

 

Warto wiedzieć…❗️❗️❗️

Długotrwałe spożywanie kreatyny może zwiększyć retencję wody we włóknach mięśniowych, dodając tym samym niewielki wzrost wielkości mięśni.

 

 

 Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/

 Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/

 Web- https://www.patrykhrycak.com/

😉😌😲😔🧐😁🏋️‍♂️💪❓❗️

Bezpłatne i przydatne porady
dotyczące treningu jak i zdrowego odżywiania bezpośrednio na Twój adres e-mail
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności