pl
Strefa klienta

Jak alkohol wpływa na dietę, przyrost masy oraz efekty treningów.

Patryk Hrycak- Personal Trainer
13.03.2021
Dieta

Na początku opiszę jak wpływa spożywanie alkoholu podczas trzymania diety (przede wszystkim 😁 okres redukcji podczas, którego dana osoba powinna mieć stworzony deficyt kaloryczny, aby uzyskać efekt). 

 

🔥 👉 Ile kalorii może mieć dany rodzaj alkoholu? 

  • Piwo 500 ml- około 250 kcal
  • Wino 120 ml- około 100 kcal
  • Wódka 50 ml- około 80 kcal
  • Rum 50 ml- około 185 kcal
  • Whisky 50ml- około 125 kcal

Jak widać na powyższym przykładzie to spożywanie małych ilości alkoholu nie powoduje dostarczenia dużej ilości kalorii dla organizmu. ✔️ Oczywiście, większość kalorii znajdujących się w nim nie ma wartości odżywczych związku z czym nasz organizm, podczas spożywania jego typu napoi będzie przyjmował ,,puste kalorie”.  Niestety ❌ , w praktyce podczas imprezy bądź posiadówki nikt z nas nie dostarcza małych ilości alkoholu, a wprost przeciwnie. Wiadomo, 😁 że podczas takich wydarzeń nie napijemy się jednego kieliszka wódki, ale o wiele więcej. W związku z czym, zwiększa się podaż dostarczanych kalorii. Dodatkowo, na skutek spożywania alkoholu automatycznie zaczynamy także spożywać większą ilość innych produktów i sięgamy wtedy najczęściej po niezdrowe przekąski oraz mało wartościowe produkty żywnościowe.

 

👉 Czy alkohol może spowodować spadki masy mięśniowej? 

W niektórych przypadkach może powstać ten proces, np.: u osób które nadmiernie piją alkohol. Codziennie spożywanie alkoholu może spowodować zmniejszenie pracy poszczególnych hormonów, w szczególności poziom testosteronu. Jest to jeden z główniejszych hormonów odpowiedzialnych za prawidłową regenerację, a także odpowiednią syntezę białek. 😲 W niektórych przypadkach poziom tego hormonu może ulec obniżeniu nawet o 20 % przez kolejne 24 godziny, na skutek czego aktywacja szlaków hipertroficznych będzie o wiele mniejsza przez ten czas. Dodatkowo, 🧐 częste picie alkoholu może spowodować nadmierną diurezę (nadmierne wydalanie moczu). Wraz z moczem są wydalane wiele witamin oraz składniki mineralne. Brak utrzymania odpowiedniej ilości mikroskładników w organizmie może zaburzyć w nim zachodzące procesy w najgorszych przypadkach może doprowadzić do nadmiernego odwodnienia. 

 

👉 Czy picie alkoholu może wpłynąć na efekty treningowe? 

Sądzę, że zbyt częste spożywanie alkoholu będzie wpływało na brak uzyskania odpowiedniej regeneracji podczas snu. Każdy kto pił alkohol może potwierdzić powyższe zdanie. Dodatkowo, następnego dnia, osoba, która spożywała nadmierną ilość alkoholu ma problemy z skupieniem się, a co dopiero z chęciami do  wykonywania danej aktywności fizycznej.  🏋️‍♂️ ❌ Na skutek czego odpuszcza wykonanie swojego treningu. Kilkukrotne odpuszczenie treningów w danym okresie może spowodować brakiem osiągnięcia zamierzonych efektów treningowych. 

 

Podsumowując…

Sądzę, że jeśli chcesz osiągnąć maksymalne efekty treningowe podczas danego okresu 🧐 warto przez jakiś czas odstawić alkohol na bok. 

 

 

 Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/

 Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/

 Web- https://www.patrykhrycak.com/

😉😌😲😔🧐😁🏋️‍♂️💪❓❗️

Bezpłatne i przydatne porady
dotyczące treningu jak i zdrowego odżywiania bezpośrednio na Twój adres e-mail
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności