pl
Strefa klienta

Jak wpływa dieta na funkcjonowanie serca?

Patryk Hrycak- Personal Trainer
31.10.2021
Dieta

Przepis na zdrowe serce to odpowiedni styl życia. Oprócz aktywności fizycznej i snu, dużą rolę odgrywa tu odpowiednia dieta 🧐 Jak to co jemy wpływa na serce?

 

Cele diety na zdrowe serce

Różne parametry warunkują pracę i zdrowie układu sercowo-naczyniowego, ale te najważniejsze to profil lipidowy i ciśnienie tętnicze krwi. Wysoki poziom cholesterolu całkowitego i LDL uważa się za bezpośrednią przyczynę miażdżycy - która “zatyka” naczynia krwionośne i zagraża sercu. 😉 Z kolei zbyt wysokie ciśnienie krwi uszkadza ściany tętnic oraz żył, i jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca na który mamy wpływ. Obniżenie “złego cholesterolu” i ciśnienia krwi to główne cele diety dla serca [1].

 

Dobre dla serca - tego jedz więcej

Najważniejsze dla serca jest jedzenie dużej ilości warzyw i owoców, w ilości minimum 500g dziennie. 🧐 Zawarty w nich błonnik zmniejsza wchłanianie cholesterolu, a antyoksydanty chronią naczynia krwionośne. 😲 Istotną rolę odgrywają również orzechy, nasiona, strączki i pełnoziarniste zboża. W diecie dla zdrowego serca nie można zapomnieć o kwasach omega 3 - ich główne źródło to tłuste ryby (minimum 1 porcja w tygodniu). Serce podziękuje również za zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, dbanie o nawodnienie i regularną aktywność fizyczną!

 

Złe dla serca - to ogranicz

Pozytywny wpływ na ciśnienie krwi ma ograniczenie spożycia soli - której jako społeczeństwo jemy nawet 2.5-krotnie więcej niż powinniśmy! 😉 Zamień sól na zioła lub aromatyczne warzywa (czosnek, cebula). Dobrym pomysłem będzie ograniczenie tłuszczów nasyconych (produkty zwierzęce, olej kokosowy) i tłuszczów trans (wysoko przetworzona żywność), w ich miejsce sprawdzą się oleje roślinne. Nie sposób przejść obok słodyczy i żywności typu fast-food - nie służą one zdrowiu serca. 😲 Istotną rolę w dbaniu o serce odgrywa też ograniczenie spożycia alkoholu do minimum. W diecie nie ma produktów zakazanych, ale warto zachować umiar. Im wcześniej zadbasz o swoje serce - tym lepiej się ono odwdzięczy!

 

[1] Visseren, Frank L J et al. “2021 ESC Guidelines on cardiovascular disease prevention in clinical practice.” European heart journal vol. 42,34 (2021): 3227-3337. doi:10.1093/eurheartj/ehab484

 

 Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/

 Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/

 Web- https://www.patrykhrycak.com/

😉😌😲😔🧐😁🏋️‍♂️💪❓❗️

Bezpłatne i przydatne porady
dotyczące treningu jak i zdrowego odżywiania bezpośrednio na Twój adres e-mail
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności