pl
Strefa klienta

Wykonując treningi siłowe staniesz się wolniejsza osobą… czy aby napewno?

Patryk Hrycak- Personal Trainer
01.05.2021
Trening

Stwierdzenie, że wykonując treningi siłowe staniesz się wolniejsza osobą jest mitem, który powtarzany jest już wiele lat w świecie fitness. 😁😁 Udowodnione jest, że mądrze zaplanowany trening siłowy nie powoduje, że dana osoba staje się wolniejsza. Wiele wyników badań udowadnia, że jest odwrotnie. Pokrótce wytłumaczę Ci, dlaczego wykonując treningi siłowe jesteś w stanie zwiększyć swoja dynamikę czy też moc.

Podczas wykonywania treningów siłowych o wysokiej intensywności treningowej (stosując w ćwiczeniach głównych duża intensywność oraz mały przedział powtórzeń) pobudzane są do pracy włókna szybkokurczliwe typu IIA 🏋️‍♂️ oraz  wysokoprogowe jednostki motoryczne.
Osoba, która chce uzyskać większą dynamikę powinna pobudzać do pracy włókna szybkokurczliwe Typu IIA oraz IIB, a także potrafić aktywować jednostki wysokoprogowe. To właśnie trening siłowy umożliwia pobudzenie odpowiednich włókien mięśniowych oraz jednostek motorycznych. 

 

👉 Odpowiednio zaplanowany trening siłowy jest fundamentalną rzeczą, by umożliwić uzyskanie ✔️ prawidłowego transferu siły do mocy. 

 

Dlaczego powstał mit ⛔️, że trening siłowy może spowodować, że dana osoba stanie się wolniejsza (mniej eksplozywna)?

👉 Moim zdaniem wiele osób podczas w swoich treningów używa typowa kulturystycznych metod. Wiele z tych metod jest stworzonych tylko po to, by przyśpieszyć oraz uefektywnić proces przybrania masy mięśniowej. Zbyt duży poziom hipertrofii, szczególnie niefunkcjonalnej, może negatywnie wpłynąć na sprawność oraz eksplozywność danej osoby. Kolejnym problemem z braku uzyskania większej eksplozywności może być 😔 wykonywanie zbyt dużych ilości powtórzeń w danych ćwiczeniach. Wykonywanie ćwiczeń z dużą ilością powtórzeń będą powodowały bodźcowanie włókien mięśniowych typu I. Włókna te są odpowiedzialne za wykonywanie długotrwałego wysiłku o niskim poziomie intensywności. Warto wspomnieć, że włókna te posiadają niski poziom skurczu i rozkurczu, przez co ❌ nie biorą udziału podczas wykonywania ćwiczeń eksplozywnych.

 

 

 Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/

 Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/

 Web- https://www.patrykhrycak.com/

😉😌😲😔🧐😁🏋️‍♂️💪❓❗️

Bezpłatne i przydatne porady
dotyczące treningu jak i zdrowego odżywiania bezpośrednio na Twój adres e-mail
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności