pl
Strefa klienta

Trening podczas okresu menstruacyjnego....

Patryk Hrycak- Personal Trainer
15.05.2021
Trening

Dzisiejszy wpis będzie typowo dla kobiet 👱‍♀️.

Opiszę w nim, jak z mojego punktu trenerskiego powinny trenować oraz na co zwracać uwagę podczas okresu menstruacyjnego kobiety. 

 

Na początku warto przypomnieć sobie jak wygląda dokładnie cały okres menstruacyjny u kobiet. Faza okresu menstruacyjnego trwa około 28 dni (wartość ta jest wartością średnia ✔️, ponieważ wahać może się od 25-32 dni).

 

👉 Po co u kobiet występuje cykl menstruacyjny ?

Głównym celem jego jest przygotowanie kobiety do owulacji, a następnie zajścia w ciąże.

 

👉 Okres menstruacyjny dzieli się na dwie fazy:

Faza folikularna- to pierwsza faza okresu menstruacyjnego i trwa około 14 dni.

🛎 Podczas tej fazy:

  • Progesteron utrzymuje się na niskim poziomie (podczas tego okresu ma znikomy wpływ na zmiany 🌐 fizjologiczne w ciele kobiety)
  • Estrogen zaczyna od niskiego poziomu i stopniowo się podwyższa (to właśnie wzrost estrogenu prowadzi do uwolnienia jajeczka z pęcherzyka).
  • Testosteron utrzymuje się cały czas na podobnym poziomie (podwyższa się dopiero tuż przed owulacją, by w środku owulacji osiągnąć szczyt)

 

Faza lutealna- to druga faza podczas okresu menstruacyjnego i zaczynać się będzie od uwolnienia ,,jajeczka”, czyli w około 14 dniu cyklu. Trwa ona do pierwszego krwawienia. 

🛎 Podczas tej fazy:

  •  Estrogen oraz progesteron wzrasta do połowy tej fazy, a następnie ich wartości spadają
  • Testosteron lekko podwyższa się

 

Działania ⛔️ poszczególnych hormonów będą oddziaływały na uzyskiwane efekty treningowe podczas danej fazy okresu menstruacyjnego. Zwiększony poziom estrogenu podczas danego okresu zwiększy wrażliwość na insulinę oraz dostępność glikogenu i glukozy w organizmie oraz zmniejsza aktywność procesów katabolicznych i ilość powstałych stanów zapalanych. Większy poziom testosteronu zwiększa ilość ,,wypuszczanych” jonów wapnia podczas skurczu mięśniowego 💪🙂 i procesów regeneracyjnych. Progesteron, zaś obniża wrażliwość na insulinę, dostępność glikogenu i glukozy w organizmie i może spowolnić procesy regeneracyjne, ale za to ❌ zwiększy procesy kataboliczne oraz rozpadu białek.

 

👉 Czy u każdej kobiety okres menstruacyjny wygląda tak samo?

Cykl miesiączkowy jest naturalnym procesem, jaki przechodzi każda zdrowa kobieta. Praca hormonów podczas okresu menstruacyjnego jest podobna u każdej z kobiet, dlatego mogą mieć wiele podobnych do siebie symptomów 😲 😲 natomiast nie jest to jednoznaczne z tym, że każda z nich będzie przechodziła go tak samo. Każda z kobiet może inaczej przechodzić (szczególnie psychicznie) poszczególne fazy podczas okresu menstruacyjnego (np.: jedna z kobiet będzie czuła duże bóle i wielki dyskomfort podczas okresu PMS (zespół napięcia miesiączkowego), zaś druga kobieta w ogóle tego nie odczuje).  

 

👉 Czy warto stosować periodyzację treningową u wszystkich kobiet?

Warto wspomnieć, że planowanie i programowanie treningu powinno być tylko u kobiet, które posiadają regularny cykl menstruacyjny. Niestety, u kobiet, które nie posiadają go regularnie nie ma sensu tego wykonywać. 

 

👉 Jakie mogą być wskazówki treningowe dla kobiet z regularnym cyklem miesiączkowym, które mogły by uwzględnić w swoim planowaniu i programowaniu treningowym?

  • Kobiety są silniejsze w pierwsze fazie cyklu (1-13/14), więc podczas tego okresu warto wykonywać cięższe treningi.
  • Po zakończeniu procesu owulacji (14/15-28) poziom siły u kobiety maleje, aż do wystąpienia miesiączki (wartości mogą być nieznaczne). Przez ten czas warto wykonywać nieco lżejsze treningi.
  • 26-28 dzień okresu menstruacyjnego (kilka dni przed miesiączką) powinny być najlżejsze treningi, ponieważ podczas tego okresu u niektórych kobiet występują nasilone objawy PMS (zespół napięcia miesiączkowego)
  • Szczyt formy sportowej 🔥🏋️‍♂️ jest w momencie uzyskania wysokiego poziomu estrogenu i testosteronu w organizmie (w okolicach fazy owulacji)

 

 

 Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/

 Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/

 Web- https://www.patrykhrycak.com/

😉😌😲😔🧐😁🏋️‍♂️💪❓❗️

Bezpłatne i przydatne porady
dotyczące treningu jak i zdrowego odżywiania bezpośrednio na Twój adres e-mail
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności