pl
Strefa klienta

Sok z buraków - „legalny doping”

Patryk Hrycak- Personal Trainer
16.01.2021
Dieta

Naturalny sok z buraków został zakwalifikowany dla sportowców jako suplementy z kategorii grupy A, czyli bezpiecznych oraz wykazujących pozytywny wpływ na organizm człowieka. Jego działanie polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych, dzięki czemu zwiększony zostaje dopływ krwi do włókien mięśniowych. Jest to korzystne działanie, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego, ponieważ przyśpieszona i ulepszona zostaje wymiana gazowa. Dodatkowo, tlenek azotu zwiększa wydajność mitochondrialną i indukuje ekspresję genów. Sok z buraka ma również działanie 🔥🔥 antyoksydacyjne. Substancjami przeciwutleniającymi są szczególnie betaniny o właściwościach przeciwbólowych. Zmniejszają 👍 one uszkodzenie mięśni oraz stymulują układ odpornościowy. Oprócz poprawy wydolności organizmu, buraki są także źródłem witamin (A, B1, B2, C, E) oraz minerałów takich jak wapń, żelazo, fosfor czy magnez.

 

Jak zrobić sok z kiszonych buraków? 

To nic trudnego… 😁 Wystarczy mieć odpowiednią ilość buraków, wody, soku z kiszonej kapusty bądź ogórków oraz przyprawy. Proces fermentacji trwa tylko kilka dni, więc długo nie będzie trzeba czekać na sok z buraków.

 

Składniki:

  • 5kg buraków
  • 5 litrów wody
  • 3 łyżki soli
  • główka pokrojonego czosnku
  • główka pokrojonej cebuli
  • 5 listków laurowych
  • 5 łyżek soku z kiszonej kapusty bądź ogórków

 

Przygotowanie: Buraki umyć i obrać, a następnie pokroić w talarki. Buraki, cebulę oraz czosnek zalać wodą.  Przyprawić solą oraz dodać liście laurowe następnie położyć talerz na naczynie w którym znajdują się produkty (tak aby składniki nie pływały po powierzchni. Odstawić na 3-5 dni w miejscu, gdzie jest temperatura pokojowa (15-20 stopni).

 

Moim zdaniem 😉😉 warto dodać sok z buraka do codziennej diety, ponieważ przynosi on korzyści nie tylko w sporcie, ale także może polepszyć funkcjonowanie całego organizmu. Dawkowanie soku z buraków powinno wynosić od 0,5 do 1 szklanki dziennie.

 

 Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/

 Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/

 Web- https://www.patrykhrycak.com/

😉😌😲😔🧐😁🏋️‍♂️💪❓❗️

Bezpłatne i przydatne porady
dotyczące treningu jak i zdrowego odżywiania bezpośrednio na Twój adres e-mail
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności