pl
Strefa klienta

Okno anaboliczne- co to jest ?

Patryk Hrycak- Personal Trainer
19.09.2021
Dieta

Zakłada ono, że przez krótki okres po wykonanych ćwiczeniach należy dostarczyć posiłek, szczególnie obfity w białko, aby nie utracić efektów treningu. 😉 Czy to prawda, czy może jednak okno anaboliczne to mit?

 

Okno anaboliczne - jak ma działać...

Proponowane zasady działania okna anabolicznego są logiczne i proste. 😉 Istnieje krótki czas po treningu, najczęściej 30-60 minut, w czasie którego należy dostarczyć organizmowi kalorii i białka, w celu pobudzenia anabolizmu mięśni - ich regeneracji i wzrostu. Najlepiej zjeść posiłek jeszcze w szatni. Jeśli się to nie zdarzy - organizm uruchomi przeciwny katabolizm, a efekty treningu zostaną zaprzepaszczone.

 

Okno anaboliczne - jak jest...

Rzeczywistość jest lekko odmienna. Okno anaboliczne faktycznie istnieje - ale trwa dłużej i jest mniej zero-jedynkowe niż się nierzadko sugeruje. Badania wskazują, że zwiększony potencjał anaboliczny trwa przynajmniej 24 godziny po treningu, nie 30 minut. 🧐😁Co więcej, jeśli przed treningiem zjesz porcję białka, posiłek po treningu możesz zjeść nawet i 4-6 godzin później. Oczywiście, nie oznacza to, że nie warto jeść po treningu, po prostu nie trzeba się z tym aż tak spieszyć i stresować.

 

Czy warto jeść po treningu...🏋️‍♂️

Oczywiście, warto jeść po treningu. Jest to okres, kiedy wrażliwość na insulinę jest wzmożona (składniki odżywcze łatwiej dostają się do mięśni), szybciej zachodzi regeneracja [2]. 🧐 Okno anaboliczne nie zamyka się jednak po 30 minutach, trwa przez wiele godzin - nie musisz zjadać posiłku jeszcze w szatni, możesz zjeść spokojnie po powrocie do domu.

 

[1] Schoenfeld, Brad Jon, and Alan Albert Aragon. “Is There a Postworkout Anabolic Window of Opportunity for Nutrient Consumption? Clearing up Controversies.” The Journal of orthopaedic and sports physical therapy vol. 48,12 (2018): 911-914. doi:10.2519/jospt.2018.0615

[2] Bird, Stephen R, and John A Hawley. “Update on the effects of physical activity on insulin sensitivity in humans.” BMJ open sport & exercise medicine vol. 2,1 e000143. 1 Mar. 2017, doi:10.1136/bmjsem-2016-000143

 

 Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/

 Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/

 Web- https://www.patrykhrycak.com/

😉😌😲😔🧐😁🏋️‍♂️💪❓❗️

Bezpłatne i przydatne porady
dotyczące treningu jak i zdrowego odżywiania bezpośrednio na Twój adres e-mail
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności