pl
Strefa klienta

Jaka jest różnica między tłuszczami ,,zdrowymi” a ,,szkodliwymi”?

Patryk Hrycak- Personal Trainer
10.10.2020
Dieta

👉Na początku warto przypomnieć co to są kwasy tłuszczowe...

Są to związki zbudowane z łańcucha węglowodorowego, do którego przyłączona jest grupa karboksylowa. Długość powstałego łańcucha oraz występujące w nim wiązania atomów węgla będą determinować jego właściwości. 🧐 Jeżeli w łańcuchu nie występują wiązania to nazywamy je kwasami tłuszczowymi nasyconymi natomiast, jeśli występuje jedno wiązanie- jednonienasycone, jeżeli wiele- wielonienasyconymi. Warto wspomnieć, że kwasy tłuszczowe, które posiadają wiązania podwójne bądź więcej, będą bardziej podatne na rozpad przy zastosowaniu mniejszej temperatury topnienia.

 

1️⃣ Tłuszcze nienasycone ,,zdrowe” pełnią szereg ważnych funkcji w organizmie człowieka (np. biorą udział w produkcji wielu hormonów, działają ochronnie przed miażdżycą). Głównym źródłem kwasów tłuszczowych, nienasyconych w diecie są produkty pochodzenia roślinnego (oliwa z oliwek itd). Do nich zaliczyć możemy np. omega-3 lub omega-6.

2️⃣ Tłuszcze nasycone ,,szkodliwe” przede wszystkim stanowią podstawowy materiał energetyczny. Dzięki nim powstaję w naszym organizmie cholesterol. Jest on odpowiedzialny za powstawanie kwasów żółciowych. Niestety, w dzisiejszych czasach jest spożywana zbyt duża podaż produktów tłuszczowych, które zawierają w sobie cholesterol na skutek czego powstaje jego nadmiar w organizmie. ❌ Nadmiar cholesterolu może zwiększyć ryzyko powstania miażdżycy bądź innych chorób

Warto wspomnieć jeszcze o jednej grupie tłuszczy…

3️⃣ Tłuszcze trans są to tłuszcze nienasycone, które powstały na skutek obróbki termicznej. Kwasy tłuszczowe nienasycone na skutek nieprawidłowej obróbki termicznej przybierają konfigurację odmienną niż jest dla nich naturalna. Nabierają wtedy one podobne właściwości do kwasów tłuszczowych nasyconych. Ich podstawową zmianą będzie zwiększenie się w nich stężenia cholesterolu o złej frakcji czyli (LDL).

 

Moim zdaniem 🙂 w diecie powinno spożywać się większą ilość tłuszczy nienasyconych a zarazem zmniejszać podaż tłuszczy nasyconych oraz trans, ale warto zauważyć, że jedne jak i drugie są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

 

 Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/

 Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/

 Web- https://www.patrykhrycak.com/

😉😌😲😔🧐😁🏋️‍♂️💪❓❗️

Bezpłatne i przydatne porady
dotyczące treningu jak i zdrowego odżywiania bezpośrednio na Twój adres e-mail
Twoje dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności